SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 9341066
*
nr 934 1066
Skål
Silver, Graverad, 1932, diameter: 23, höjd: 14
Utrop:
2.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:38:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/12 01:10:50
1
Vinnande bud
2/1 19:02:57
2
500 kr
2/1 19:02:57
1
600 kr (Budbetjänt)
3/1 16:34:46
3
700 kr
3/1 16:34:46
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: graverad silver skål ädelmetall
-
7085 Bonbonjär
+ skål, Böhmen. Höjd: 12-15 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:53
-
2049 Kaffeservis
27 delar, Wilhelm KÃ¥ge (1889-1960), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
20 maj kl 20:34
-
7106 Karpskål
Kina, Porslin, 1900-tal, Dia 58. Höjd: 18 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:52
-
2044 Matservisdelar
6 delar, Bibi Breger (f. 1927), Sverige. Gustavsbe..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
20 maj kl 19:13
-
2043 Servisdelar
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Gustavsberg, "..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
20 maj kl 20:56
-
7421 Skål
Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:55
*
Skål
Läs om budbetjänten
Läs mer om e-auktion
nr 934 1066
Skål
Silver, Graverad, 1932, diameter: 23, höjd: 14
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/12 01:10:50 | 1 | Vinnande bud |
2/1 19:02:57 | 2 | 500 kr |
2/1 19:02:57 | 1 | 600 kr (Budbetjänt) |
3/1 16:34:46 | 3 | 700 kr |
3/1 16:34:46 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: graverad silver skål ädelmetall
-
7085 Bonbonjär
+ skål, Böhmen. Höjd: 12-15 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:53 -
2049 Kaffeservis
27 delar, Wilhelm KÃ¥ge (1889-1960), Sverige. Gusta..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
20 maj kl 20:34 -
7106 Karpskål
Kina, Porslin, 1900-tal, Dia 58. Höjd: 18 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 19:52
-
2044 Matservisdelar
6 delar, Bibi Breger (f. 1927), Sverige. Gustavsbe..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
20 maj kl 19:13 -
2043 Servisdelar
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Gustavsberg, "..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
20 maj kl 20:56 -
7421 Skål
Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:55